پاسخ به شبهه آزادی بیان

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
خیلی بد خیلی خوب
۵,۰۰ امتیاز از ۳ رای
Loading...

در پاسخ به شبهه ای که مجری بی‌بی‌سی در برنامه صفحه دو افکند و با تفسیر شخصی خود از آیه ۷۹سوره اعراف (۱) و انتساب آن به غیر مسلمانان!! آن را با کاریکاتور شنیعی پیامبر (ص) مقایسه کرد.

۱- آزادی بیان را به صورت سیاه و سفید دیدن و از آن اینگونه استفاده کردند که فرقی بین آدمها نیست و به کار بردن عباراتی خطاب به آدمها را یک گونه دیدن خطایی کاملا روشن و صریح است! مجری محترم! آیا شما میان مادر ترزا و صدام حسین تفاوتی قائل نیستید؟ اگر مادر ترزا که زندگی گرم و نرمش و جان عزیزش را برای آسایش ((دیگری)) وقف می کند و مصداق بارز آیه ۸۲ سوره مائده (۲) است که خداوند آنها را بدینسان مدح می کند با صدام حسینی که جان آدم ها را به آن شکل می گیرد هیچ تفاوتی وجود ندارد؟!! هر دو از حیث تشخص انسانند؟ آدمها به جز این که آدم هستند و از این حیث متضمن حقوق برابر هستند اما در تشخص و تفرد کاملا با هم متفاوت هستند. این تفاوت اگر تصویر شود توهین قلمداد می شود!؟ حتی اگر این مقایسه از سوی خالق موصوف و موصوف الیه باشد!؟ شما وقتی تفاوت این دو نمونه را به تصویر می کشید از چه عبارتی استفاده می کنید که به صدام حسین توهین نشود!!؟ آیا تصویر نکردن این تفاوت با انگاشتن آن در ذیل سئوالی که در ذهن متبادر می شود با یکی کردن مادر ترزا و صدام حسین با هر چیزی حتی مفهوم ارزشمند ((آزادی بیان)) به دنبال چه چیزی هستند؟ (۳)
۲- با چه ادله ای قرآن را از کلامی الهی که مستقیما و عینا از طرف او آمده و در مجموعه کتاب مقدس قرآن تدوین شده به کلامی که از سوی یک انسان حتی با بزرگی و کمال پیامبر (ص) نگاشته شده تنزل می دهند؟ به نظر شما وقتی خالق – به هر دلیل که یکی از آن می تواند آنچه در پاراگراف قبلی توضیح داده شد باشد – مخلوقی را به مخلوقی دیگر از هر حیث شبیه! انگاشته است به فرض اینکه بتوانیم رابطه آزادی بیان با اخلاق را برقرار کنیم و خداوند را هم به حکم اخلاقی بودن این موضوع در این محدوده بگنجانیم، توهین کرده است؟
۳- و نکته سوم سوگیری مجری در تفسیر غلط آیه و انتسابش به غیرمسلمانهاست در حالیکه در این آیه صراحتا توضیحات سبقه دینی است و در آن از عبارت عمومی انسان و جن استفاده شده است نه مسلمان و غیرمسلمان!

————————–
پی نوشت:
(۱) وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ کَثِیرًا مِّنَ الْجِنِّ وَالإِنسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لاَّ یَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْیُنٌ لاَّ یُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لاَّ یَسْمَعُونَ بِهَا أُوْلَـئِکَ کَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَـئِکَ هُمُ الْغَافِلُونَ
(۲) وَلَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُمْ مَّوَدَّهً لِّلَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ قَالُوَاْ إِنَّا نَصَارَى ذَلِکَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّیسِینَ وَرُهْبَانًا وَأَنَّهُمْ لاَ یَسْتَکْبِرُونَ
(۳) و یاد اتفاق تاریخی بعد از پیامبر (ص) می افتم که معاویه از آنجا که نمی توانست با آن حضرت که به هر شکل جانشین!! او شده بود شود شروع به ساختن روایاتی در قدح ایشان و اهل بیتشان کرد! این یک استراتژی است آدمهای متعلق به ساحت نور را مانند دیگران کن تا از درد سر آنها رها شوی! تصویری که از پیامبران الهی که در هالیوود مانند سایرین نمایش داده می شود و هیچ تفاوتی میان آنها و ما حتی از لحاظ سبک زندگی نیست! این خطای تعمدی از عدم درک هرمنوتیک از تاریخ نیست؟

کلمات کلیدی