از دشمنان برند شکایت به دوستان

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
خیلی بد خیلی خوب
۵,۰۰ امتیاز از ۲ رای
Loading...

چون دوست دشمن است شکایت کجا بریم!؟

من از دشمنان عاقل نمی‌هراسم. اگر به حقانیت آنچه بدان می‌تازند باور داریم، چه باک! تنها بنایی که هر چه بلرزد، مستحکمتر شود، حقیقت است!
من از دوستان نادان می‌هراسم که با بی‌تدبیری از پیش‌پاافتاده‌ترین چیزها بحران و فاجعه! از بی‌خطرترین افراد مجرم و جانی‌ و از فرصتها، تهدید می‌آفرینند!

ما فرصت اکران تمام بیلبوردهای شهر را در اختیار می‌گیریم تا از #حضرت_زهرا (س) چیزی بنویسیم اما با بیتی و جمله‌ای فکرنشده آن را اسراف می‌کنیم در حالیکه این روزها چقدر به جمله‌ای مانند: ((اول همسایه، بعد خانه))ی او محتاجیم! همسایه‌ که می‌تواند نمادی از #دیگری باشد و برای در اولویت قراردادنش در هر چیز حتی یک دعای ساده یا رفع حاجتی از او که نباید تحت تاثیر دین و عقیده‌اش قرار گیرد.
شوربختانه در این سال‌ها اگر نتوانستیم دایره #خودی‌ها را به اندازه‌ی کافی بگسترانیم که حتی خداناباوران، حول و هوش اشتراکات انسانی مثل اخلاق، در درون آن جای گیرند، اگر نتوانستیم با برادران اهل‌سنت نه به دلیل مصالح، بلکه به دلیل اشتراکات‌مان به وحدت حقیقی برسیم و از اختلافات‌مان به پیروی از شیوه امیرالمومنین (ع) که ادعای پیروی از او را داریم عبور کنیم، پیش کش! ما حتی فرقه‌ای از شیعیان مثل #دراویش که مثل هر طایفه‌ی دیگری از آدمیان طبیعتا خوب و بد دارند را نیز نتوانستیم در دایره خودی‌ها جای دهیم! به زعم من عاقلانه‌تر این بود که به جای آنکه اگر با رای و طریق و قرائت آن‌ها همدل نیستیم ضمن به رسمیت‌شمردن #حق_برخطابودن برای همگان، به مواجهه معرفتی با آرای آن‌ها برویم. اگر این سان تساهل از ما ساخته نیست دست‌کم آن‌هاییشان را که به حق کسی دست‌درازی نکرده‌اند را به حال خودشان رها کنیم نه این‌که با خرسندی از آنها داعش ساختیم و به این کار خود به جای تأسف، مباهات ورزیدیم! فراموش کردیم که امیرالمومنین (ع) هیچ‌گاه سهم خوارج از بیت‌المال را نه‌تنها قطع نکرد بلکه حتی تبعیضی میان سهم آنها با موافقان قائل نشد.
مقوله #حجاب را که به زعم من می‌شد حجیتش زادر ترازوی معرفت توزین کرد و نشان داد به تشبیهات برخورنده مبدل ساختیم و با پدیده‌هایی مثل #گشت_ارشاد نه تنها بخش بزرگی از جمعیت زنان را بلکه بسیاری از باورمندان به مفهوم حجاب را در مقابل خود قرار دادیم و با واکنش‌هایی نوعا کوتاه مدت و آتش‌نشانی و نه پیش‌گیرانه بر گره‌ای که از دست به دندان رسیده بود، گره‌ی کور دیگری زدیم و از هر پست برق و هر بانو، خطری بالقوه خلق کردیم و به جای مواجهه مناسب با پدیده احساسی #دختران_خیابان_انقلاب، در یک برخورد مضحک با شیب‌دار کردن پست‌های برق صورت مسأله را پاک و خیال خود را احتمالا خوش کردیم!
ما شوربختانه و البته به زعم من راه را هنوز هم داریم اشتباه می‌رویم. برادران و خواهران من! ما به #فراکنش هایی وحدت آفرین از جنس اندیشه و معرفت نیازمندیم نه واکنش‌هایی از جنس برخورد و سرکوب، تا از این وضعیتی که پتانسیل طوفان شدن در هر لیوان بر آن مترتب است برحذر بمانیم و با یقین به حقیقتی که بدان باور داریم هرجای که در مقابل شبهه و هجوم دیگرانی که در رسانه‌ها و افکار عمومی به دلیل ضعف ما در مقابله مناسب دست بالا را به دست آوردن، قرار گرفتیم، به جای بستن رسانه‌ها یا گویندگان، از فرصت رسانه‌ای، مواجهه‌ی صحیح و مناسب و عقلانی برگیریم. تا دایره دوستان از این محدود و محدودتر نشود که هزار دوست کم و یک دشمن زیاد! دشمن با هوشمندی هرآنکس را که از دایره خودی‌ها خارج می‌شود را در بر می‌گیرد و روز به روز دایره خود را می‌گستراند. فراکنش تبدیل خردمندانه تهدیدها به فرصت‌هاست والا از بین بردن فرصت‌ها، نه تدبیری می‌خواهد و نه کوششی!

کلمات کلیدی