پیامبرانی با دوربین‌های سینمایی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
خیلی بد خیلی خوب
۵,۰۰ امتیاز از ۳ رای
Loading...

پیام برای این که توسط مخاطب عجول امروزی به خوبی ادراک شود، باید در عین کوتاه بودن، قابل‌فهم، روشن و سریع‌الانتقال باشد. پیام خوب باید آنقدر جذاب باشد که مخاطبان را به گفتگو درباره آن وادار کند. انتخاب تاریخ‌ها، اعداد و کلمات باید در خدمت ویژگی‌هایی که شرح آن رفت درآید. یک بار دیگر به تاریخ‌هایی که تیم رسانه‌ای ترامپ برای انتقال پیام تهدیدآمیزشان انتخاب کرده نگاه بیاندازید: دور اول تحریم، روز بمباران هیروشیما به عنوان نماد درهم شکستن مقاومت برای پایان بزرگترین جنگ‌ تاریخ کلید زده می‌شود و دور بعدی در روز سیزده آبان که روز تسخیر سفارت آمریکا به عنوان نمادی برای انتقام تشدید می‌شود. پیامی که می‌توان این‌گونه خلاصه‌اش کرد: ((هر مقاومتی می‌شکند و هر حمله‌ای تلافی می‌شود)) مفهوم مهم کیفیت‌ادراک‌شده بر این مهم تاکید دارد که واقعیت می‌تواند هیچ ارتباطی به آنچه مخاطب از واقعیت برداشت می‌کند و می‌پذیرد نداشته باشد. می‌توان مدیایی ساخت و در آن ادعا کرد که یک واقعیت تاریخی که قرنها پذیرفته شده بود به گونه‌ای دیگر بود و از آن به بعد آن واقعیت به گونه‌ای دیگر پذیرفته و به نسل‌های بعدی منتقل شود. فیلم سیصد را که یادتان هست! پوستری که برای انتقال پیام و تقویت و وایرال شدن آن انتخاب می‌شود برگرفته از معروفترین سریال‌های سال‌های اخیر است که بسیار دیده شده و پیام آن با صدها ساعت قسمت‌های مختلف این سریال که همانطور که از نام آن بر‌می‌آید بازی تاج و تخت است، پشتیبانی می‌شود.

پاسخ سردار سلیمانی نیز در نوع خود در آن زمینه جالب توجه است اما قطعا تأثیر تطابق فرهنگی دسته اولی و اصالتی که پوستر ترامپ در بستر فرهنگ آمریکایی که با هالیوود برجسته شده را ندارد. تیم رسانه‌ای سردار سلیمانی می‌توانست از نمونه‌ی وطنی مناسب‌تری مانند سریال مختار استفاده کند، سریالی که علاوه بر مخاطبین وسیع وطنی از استقبال خوب کشورهای عربی که می‌توانند به گونه‌ای مخاطب این پیام باشند برخوردار شود و با حال و هوای این روزهای اربعین نیز تناسب و تلائم داشته باشد. البته متفتن عاقبت مختار و پیامی که می‌توانست اشتباه نیز ادراک شود نیز باید بود.
مخاطبان این پوستر به احتمال کمتر مردم آمریکا یا کسانی که سریالی مانند Game of Throne را می‌بینند هستند. بر خلاف رسانه‌‌ای که می‌توانست بهتر از این انتخاب شو محتوای پیام که ((من به تنهایی در مقابل شما می‌ایستم)) به خوبی انتخاب شده است. پیامی که در بستر این سریال توسط کسانی که آن را دنبال می‌کنند به خوبی ادراک می‌شود.

اگر در قرون‌گذشته بریدن سر مخالف و بر سر کاخی آویزان کردن آن یا بمب اتمی و شیمیایی یا جنگ‌هایی به وسعت جنگ‌های جهانی پیام را به مخاطبین می‌رساند این روزهای اشاره به همین پیامد با رسانه ای مانند یک سریال پرمخاطب، قوی‌تر و عمیق‌تر و با هزینه‌ای بسیار کمتر مخاطبین را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
جمله معروفی که دو سه دهه قبل گفته شده بود این روزها بهتر درک می‌شود که اگر امروز پیامبری مبعوث شود یک دوربین به همراه خواهد داشت!

کلمات کلیدی