سفر قهرمانی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
خیلی بد خیلی خوب
۵,۰۰ امتیاز از ۳ رای
Loading...
فیلم لاک

این یادداشت می‌تواند فیلم (Locked,2013) را لو بدهد پس اگر می‌خواهید آن را ببینید که پیشنهاد می‌کنم حتما ببینید، خواندن این یادداشت را تا بعد از آن به‌تعویق بیاندازید. این فیلم را به پیشنهاد #دکتر_شیری در لیست فیلم‌هایی که باید ببینم قرار دادم و امروز مجال دیدنش را یافتم. یکی از بهترین فیلمهایی که تا امروز دیدم. یک فیلم عجیب که اگر چه همه‌ی آن در یک رانندگی یک ساعت و بیست و چند دقیقه می‌گذرد اما لحظه‌ای آرامتان نمی‌گذارد!

لاک (قفل‌شده) که اسم فیلم و نام‌خانوادگی تنها بازیگر این فیلم است شخصیت عجیبی دارد. از این آدمهایی است که به اذعان سایر شخصیت‌های فیلم که آنها را از طریق تماس تلفنی داخل ماشین یکی یکی می‌شناسیم تمام عمر درست و بی‌نقص زندگی کرده، چه در کار و چه در زندگی. اما او یک اشتباه مرتکب شده است که به قول همسرش که آن را اصلا باور نمی‌کند، بعضی از اشتباهات مانند خیانت یکبارش با هیچ وقت آن خیلی خیلی فرق می‌کند. اما او با بسیاری از ما فرق می‌کند! او مسوولیت کارش را می‌پذیرد و گندی که بالا آورده را رها نمی‌کند ولو به قیمت از دست‌دادن همسرش و بزرگترین بتن‌ریزی تاریخ و اخراج شدن از شغلی که ده سال در آن اعتبار کسب کرده است. او که بزرگترین ماموریت شغلی زندگیش را رها کرده بلافاصله اخراج می‌شود اما حتی این اتفاق نیز او را از دنبال کردن مسوولیت کاریش همزمان با پی‌گیری رفع‌ورجوع گندی که زده است باز نمی‌دارد! تمام طول سفر با پدر مرده‌اش که بر خلاف او مسوولیت کارش را نپذیرفته و او را بی‌نام رها کرده است گفتگو می‌کند. پدری که به‌جای پذیرفتن مسوولیت تصمیماتش، با شراب و مواد از آن گریخته بود. او در طول این سفر با پدرش تسویه حساب روانی می‌کند! او می‌پذیرد که با آغاز این سفر، شغل و همسرش را از دست بدهد اما بهانه‌ای برای نپذیرفتن مسوولیت و عواقب تصمیماتش نتراشید!

بر اساس آنچه از #یونگ فراگرفته‌‌ایم، هر سفر روانی که با یک هبوط یا یک دوراهی آغاز می‌شود. ما آدم‌ها هر یک به‌گونه‌ای سفر یا سفرهایمان را آغاز می‌کنیم یا به اختیار یا به اجبار! تفاوت ما در این نیست! تفاوت ما در پذیرفتن مسوولیت‌ تصمیماتمان است. بعد از این نقطه است که ما دیگر آدم سابق نمی‌شویم!

کلمات کلیدی